Aké tapety zvoliť do obývačky? Riadiť by ste sa mali celkovým štýlom domácnosti

Premýšľate, ako oživiť obývaciu izbu? Tapety sú pri navrhovaní interiéru stále častejšou voľbou. Ako ich zladiť so zvyškom domácnosti a na čo pri ich výbere dbať?

Aké tapety zvoliť do obývačky? Riadiť by ste sa mali celkovým štýlom domácnosti
Aké tapety zvoliť do obývačky? Riadiť by ste sa mali celkovým štýlom domácnosti (Foto: ambiente.sk)

Na trhu nájdete veľké množstvo tapetových druhov a vzorov, vďaka čomu sa dajú bez problémov prispôsobiť vlastnému štýlu. Môžete nimi vytapetovať celú izbu, alebo len určitú časť, výsledný efekt je len a len na vás a vašej fantázii. Myslite však na to, že obývacia izba je okrem miesta pre relax a odpočinok aj reprezentatívnou miestnosťou, kde prijímate návštevy. Najdôležitejšie však je, aby ste sa cítili príjemne a miestnosť získala svoj štýl, útulnosť a atmosféru. S tým tapety dokážu značne pomôcť. Tapety zvládnu viac funkcií naraz – dodajú izbe šmrnc, príjemnú atmosféru a oteplia vaše inak holé biele steny.

Aký typ tapiet bude pre vás najlepší?

Na výber máte napríklad textilné tapety, ktoré sú zaujímavé a svoje miesto si nájdu v tradičných i v moderných interiéroch. Rozhodne sa však radia k tým luxusnejším a tiež finančne náročnejším. Riadite sa pri výbere tapiet hlavne financiami a rozumom?

Lacnejším, no stále kvalitným variantom, textilných tapiet sú vliesové tapety, ktoré sa v poslednej dobe stali veľmi vyhľadávaným typom tapiet. Popularitu dosiahli predovšetkým vďaka jednoduchej manipulácii a lepeniu, ktoré hrá do karát aj laikom. V čom je ich najväčší benefit? Ľahká manipulácia. Nemusíte ich natierať, postačí vám náter na stene. To, že máte na výber nespočetné množstvo farieb a vzorov je tou povestnou čerešničkou na torte.

Ďalším druhom sú vinylové tapety, ktoré sú mimoriadne odolné a ľahko ich udržíte čisté. Čo však zákazníci oceňujú asi najviac, je ich využiteľnosť v kúpeľni a v kuchyni. Hodia sa však aj do chodieb či viac zaťažených priestorov, ako do kancelárií, obývačiek alebo na schodisko. S ich aplikáciou je to trochu zložitejšie, pretože musíte poznať zadnú stranu – podklad vinylovej tapety. Môžu mať zozadu papier – tým pádom sa lepidlo nanáša na tapetu a pripravené pásy sa musia nechať roztiahnuť aj stiahnuť a potom lepiť. Lepším a stále častejším podkladom vinylových tapiet je vliesový podklad. V tomto prípade sa tiež natiera stena ako pri vliesových tapetách a manipulácia a ich následná aplikácia na stenu je jednoduchšia.  

Papierové tapety poznáme asi všetci, sú finančne dostupné, no udržiavajú sa náročnejšie ako predošlé typy, ťažšie sa lepia aj odstraňujú a ľahko ich odriete alebo inak znehodnotíte. Nehodia sa do vlhkých priestorov. Tradične sú papierové tapety detské a anglické.
Pre všetky tapety však platí, že najlepšie vyniknú keď je stena dokonale pripravená, najlepšie vystierkovaná. Praskliny a iné nedokonalosti najprv treba odstrániť a až potom aplikovať tapety pre 100 % výsledok.

Tapety by mali ladiť so zvyškom domácnosti

Nezabúdajte, že tapety by mali korešpondovať s celkovým rázom interiéru. Môžu byť jedinečným oživením, no mali by zapadať do konceptu priestoru, v ktorom sa budú nachádzať. Najlepšie je kombinovať ich farebne „tón v tóne“, prípadne sa riadiť farbami, ktoré v obývačke prevládajú. Ak máte nábytok a doplnky v jemných farbách, ideálnou voľbou budú pre vás zemité tóny, ktoré podporia útulnú atmosféru a nikdy nimi nič nepokazíte. Ak chcete docieliť extravagantný šmrnc, zvoľte tapety, ktoré budú neprehliadnuteľným prvkom. Pokojne môžu byť v kontraste s nábytkom, prípadne môžu hrať farebnými motívmi alebo minimalistickými vzormi. Tapety v kovových odtieňoch alebo tapety v rôznom materiálovom prevedení zas dodajú interiéru punc originality a jedinečnosti.

Text:PR

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!