Malé izby už nemusia byť problém – tipy a triky, ako si ich zariadiť

Zle zariadený byt či dom môže mať aj tridsať izieb a tisíc metrov štvorcových, stále bude pôsobiť stiesnene a priestorovo malý. Ak máte malý byt, prípadne niektorá z izieb, ktoré potrebujete zariadiť, je menšia, poradíme vám, ako to urobiť tak, aby ste priestor opticky rozšírili.

Malé izby už nemusia byť problém – tipy a triky, ako si ich zariadiť
(zdroj: unsplash.com)

Radšej väčší, ako veľa malého

Malý nábytok do malej miestnosti? Veľká chyba! Ak chcete maximalizovať možnosti priestoru a dojem z neho, siahnite po väčších kusoch. Musí ich však byť logicky menej. Nadbytočné malé veci teda vyhoďte alebo darujte a zariaďte svoju miestnosť tým, čo naozaj potrebujete. A keď sme už pri nábytku, opticky pomôže, keď aspoň jeden alebo dva kusy nábytku zladíte s farbou stien. Rovnako pri spomínaných väčších kusoch pomôže, ak ich postavíte na nožičky. Nadobudnú tak ľahší a otvorenejší dojem.

Zabudnite na volány

V malých miestnostiach sa dobre vyníma aj nadčasový a moderný nábytok – nebojte sa napríklad skla alebo priesvitného plastu. Je to opäť skvelý trik, ako presvetliť a opticky zväčšiť priestor. V malom priestore sa nevynímajú dobre ani detaily ako volány, strapce, ozdoby,… Odstráňte ich z nábytku aj vankúšov, závesov či iných textílií. Dojem väčšieho priestoru navodia skôr hladké látky bez akýchkoľvek textúrnych detailov. Starý dobrý trik, o ktorom ste určite počuli, sú samozrejme svetlé farby. Pastelové farby, svetlý neutrál a odtiene bielej – tie by mali byť pre vás voľbou číslo jedna.

Presvetlite všetko, čo môžete

Môžete vyskúšať aj ďalší trik s látkami. Ťažké materiály, ako zamat a vlna uberajú z dojmu ľahkosti, najlepšie sú ľahká bavlna alebo ľan. Svetlo je dôležité nielen v prípade farieb. Kvalitné osvetlenie by malo byť najdôležitejším prvkom v každej miestnosti. Prirodzené svetlo je však predsa len o niečo lepšie – maximalizujte ho preto trikmi, ako napríklad zavesením závesov mimo rámu okna, umiestnením zrkadla na stenu oproti oknu a podobne. Na záver ešte posledná dobrá rada: neporiadok v malej izbe ju zmenší ešte viac. Všetky veci by mali mať svoje miesto, na ktorom by mali zotrvať. Aj najmenšie množstvo neporiadku totiž v maličkej izbe dokáže ovplyvniť jej celkový vzhľad.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!