Výber dlaždíc a obkladov do exteriéru

Pre výbere dlaždíc do exteriéru je najdôležitejšia hlavne ich kvalita a životnosť. Počas roka budú musieť vydržať pálenie slnka, dážď, sneh aj mechanické opotrebovávanie. Ako dlaždice vyberať a aké sú rozdiely medzi jednotlivými produktami? V tomto článku nájdete rady a tipy na výber obkladu a dlažby do exteriéru?

Výber dlaždíc a obkladov do exteriéru (Foto: unsplash.com)

Výhody použitia dlažby a obkladov

Prečo by ste si mali dlažbu alebo obklad v exteriéri použiť? Je na to viacero dôvodov. V prvom rade sú veľmi odolné voči odretiu, tým pádom majú aj dlhú životnosť a nebudete ich musieť okamžite vymieňať. Nebojte sa investovať, pretože to sa vám potom vráti dlhoročnou výdržou. Je to povrch, ktorý je nenáročný na údržbu a minimálne náchylný na znečistenie. Výhodou je aj odolnosť voči požiaru.

Základné delenie

Dlaždice sa delia podľa toho, či je ich povrch glazovaný alebo nie. Glazúra zvýrazňuje povrch dlaždíc a dodáva odolnosť. Neglazované dlaždice majú prirodzenejší a neopracovaný vzhľad. Leštené dlaždice majú ušľachtilý a lesklý povrch. Tie musíte pred použitím naimpregnovať, aby ste povrch chránili pred poškodením. Pri dlažbe je dôležitá aj kalibrácia a rektifikácia, ktoré sú na milimeter presné.

Typy podľa vlastností

Pri výbere dlažby alebo obkladu je dôležitých viacero faktorov a vlastností. Hlavne si skontrolujte, či spĺňa normy EN. Tá dohliada na kvalitu dlaždíc. Exteriérová dlažba by mala byť mrazuvzdorná a odolná voči zaťaženiu. Zaujímavosťou je tiež protišmykovosť, ktorá sa delí do 4 kategórií a vyberať by ste mali podľa sklonu povrchu. Trieda oteru tiež súvisí s odolnosťou a vrypová tvrdosť hovorí o tvrdosti materiálu, ktorý bol na výrobu dlažby alebo obkladu použitý.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!