Ako správne pestovať avokádo?

Milujete toto zelené ovocie plné zdravia? Tak prečo si ho nevypestovať doma? V obchodoch patrí určite k tej drahšej cenovej kategórií a moc sa ho neoplatí kupovať každý deň. Hlavne ak ho naraz nezjete celé a pokazí sa vám. V našich podmienkach sa dá pestovať avokádo len vo vnútri, keďže prirodzene rastie vo vysokých teplotách a v zime by nevydržalo. Ako teda na jeho pestovanie?

Ako správne pestovať avokádo? (Foto: unsplash.com)

Odkiaľ avokádo pochádza?

Avokádo je plodom stromu, ktorý sa odborne nazýva hruškovec americký, je rastlina, ktorá sa pestovala už v praveku. Prvý krát sa objavila pravdepodobne v Strednej Amerike. Pred objavením sa pestovala hlavne od Mexika, cez Andy, až po Peru. Dnes sa pestuje najmä v tropickej a subtropickej oblasti. Z tohto plodu sa je len žltkastá až zelenkastá dužina, ktorá obsahuje niekedy až 30% tuku, veľa vitamínov a minerálnych látok. Ak dáte avokádu vhodné podmienky a budete sa oň dostatočne starať tak si môžete avokádo vypestovať s úrodou aj doma.

Pestovanie avokáda vo vašej domácnosti

Keď skonzumujete avokádo, tak je potrebné, aby ste si odložili jeho kôstku. Tú potom zatlačíte do pripraveného substrátu, ktorý by mal byť ľahký a vzdušný. Kôstka by mala byť špicom hore a len do hĺbky 3/4 jeho výšky. Aby vám kôstka lepšie klíčila, tak jej opatrne odrežte zdrevnatelý spodok aj vrch. Ďalším spôsobom, ako docieliť vyklíčenie je, že ju prepichnete krížom špáratkami a položíte na pohár  s vodou. Nesmie byť však ponorená celá, lebo by sa zadusila.

Klíčenie trvá pomerne dlho, preto buďte trpezliví. Avokádo pestujte v piesčito-hlinitej pôde, ktorá je neutrálna až mierne zásaditá. Avokádo nie je síce nejako náročné na pestovanie, no treba dbať na to, aby ste ho nedávali na priame slnko, pravidelne ho polievali a aby malo dostatok kyslíka v substráte. Prvé plody môžete čakať už po 3 – 5 rokoch od začiatku pestovania. 

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!