Aké sú izolačné vlastnosti PUR panelov ?

PUR panel je typ sendvičového panelu, ktorý sa využíva pri izolácii. Sendvičové panely môžeme určite nazvať moderným prvkom výstavby 21.storočia. Okrem izolácie sa sendvičové panely využívajú samostatne napríklad pri výstavbe obchodných domov, skladov, garáží, mraziarenských či poľnohospodárskych hál.

Samostatnou kategóriou sú sendvičové PUR panely, pričom PUR označuje materiál polyuretánovú penu. Tá sa osvedčila hlavne ako skvelý izolačný materiál.

Aké sú izolačné vlastnosti PUR panelov ?
Aké sú izolačné vlastnosti PUR panelov ? (zdroj: https://energiopanely.sk/)

Ako sa delia PUR panely ?

Na trhu dnes už existuje nespočetné množstvo druhov panelov, preto je niekedy náročné sa v nich zorientovať a správne si vybrať. Predstavíme si najznámejšie druhy PUR panelov, a ich využitie.

Stenové PUR panely

Stenové panely používajú k oplášteniu stien či stavbe priečok. Môžu mať priznaný alebo skrytý spoj, a montáž sa môže realizovať či už vodorovným alebo zvislým spôsobom. Vonkajší oceľový plech je ľahko profilovaný alebo hladký, v rôznych farebných prevedeniach.

Strešné PUR panely

Tieto panely sú určené k pokrývaniu striech a majú trapézové rebrá, alebo vlny, sú totiž nosným prvkom. Taktiež odvádzajú vodu zo strechy. Podľa typu môžu byť 3, 4 alebo 5- vlnné. Dnes sú už na trhu aj panely s imitáciou strešnej krytiny.

PUR panely so špecifickým využitím

Jedná sa hlavne o akustické panely, mraziarenské panely, panely pre rovnú strechu a podobne.

Aké sú ich izolačné vlastnosti ?

Panely sa delia hlavne podľa hrúbky, a vo všeobecnosti platí, že čím širší panel, tým lepšie tepelné a izolačné vlastnosti. Ďalšou významnou kategóriou je súčiniteľ prestupu tepla U, tepelný odpor R a súčiniteľ tepelnej vodivosti  λ.

Tepelný odpor R záleží od druhu materiálu a jeho hrúbky. Čím vyšší tepelný odpor, tým je konštrukcia teplejšia, a je lepším izolátorom. Tepelný odpor sa vyráta d/ λ , pričom d je hrúbka konštrukcie.

Súčiniteľ prevodu tepla λ je fyzikálnou vlastnosťou každého materiálu, pričom nezáleží od jeho hrúbky. Čím menšia je λ, tým má materiál lepšie tepelno – izolačné vlastnosti.

Tieto fyzikálne vlastnosti PUR panelov, ako aj proces ich starnutia sú vyhodnocované presnými laboratórnymi testami.

Odolnosť PUR panelov

Každý výrobca deklaruje určité vlastnosti sendvičových PUR panelov, a poskytuje určitú záruku. Každého zákazníka by malo pred kúpou PUR panelov zaujímať o aký typ výrobku ide (kód výrobku), údaje výrobcu, využitie s konkrétnou technickou špecifikáciou výrobku, referenčné číslo a dátum vydania, systém hodnotenia a overovania stability deklarovaných vlastností, a samozrejme úžitkové vlastnosti.

Už vieme, že PUR panely sú mimoriadne dobré tepelné izolanty, no zaujímať nás bude aj ich odolnosť voči ohňu, tlaku či mrazu, a iné.

Sendvičové panely sa pohybujú v triedach B2 (PUR pena sa pri expozícii malého plameňa chová tak, že plameň neprekračuje výšku 15cm) až B3 , čo ich dostáva do kategórie odolných voči požiaru.

Tieto PUR panely sú odolné aj voči tlaku v rozmedzí 120 kPa, a držia si svoj tvar a rozmery.

Ako sme už spomínali, sú veľmi účinné aj pri zvukovej izolácii.

Tak ako skvele izolujú teplo, tak PUR panely aj odolávajú mrazu až do mínusových teplôt.

Tento materiál je veľmi dobre odolný voči pôsobeniu vlhkosti, plesní a mikroorganizmov. Nerozkladá sa a nehnije.

Dôležitou informáciou je pre nás aj to, že sendvičové PUR panely sú absolútne bezpečné pre ľudské zdravie, nespôsobujú alergie a sú recyklovateľné, čím zbytočne nezaťažujú životné prostredie.

Komerčný článok

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!