Kúpeľňa je jeden z najintímnejších priestorov domu či bytu, na ktorý zároveň kladieme vysoké nároky. Má byť príjemná, funkčná, štýlová, ľahko udržiavateľná, praktická, estetická, zaujímavá… Ako to všetko dosiahnuť?
Dôvod, prečo sa trendu minimalizmu v bývaní tak darí, je jednoduchý. Priestor, kde je menej viac, sa akoby mávnutím čarovného prútika prevzdušní, opticky sa zväčší, pôsobí čisto a zároveň originálne. Okrem príjemného pocitu sa minimalisticky zariadený interiér oveľa ľahšie udržiava, čo je tiež jeho plusom.
Môže však byť minimalisticky zariadená (hoci aj malá) kúpeľňa? Veď sa do nej musí vmestiť umývadlo, vaňa či sprchový kút, aspoň jedna skrinka, neraz aj práčka. A ešte treba zrkadlo, poličky, dobré svetlo… Príliš veľa prvkov! Ako do niekoľko metrov štvorcových vtesnať všetko potrebné a zároveň im dať štýl?
Unikátny materiál
Technológia výroby betónu sa za roky jeho využívania v stavebníctve zdokonalila do takej miery, že sa z užitočného a praktického stavebného materiálu stal aj materiál estetický a funkčný. „Betón má unikátnu štruktúru a výborné vlastnosti, je odolný voči vode a vlhkosti, voči mrazu, ohňu. Je takisto veľmi pevný a nenáročný na údržbu. To z neho robí materiál ideálny nielen na fasády budov, ale aj do interiéru, kam vnáša v podobe dlažby, obkladov, stierky, schodov, kozuba, nábytku, kuchynskej pracovnej dosky alebo doplnkov, ako sú lampy, vázy či misky, jedinečnosť a originalitu,“ hovorí odborník Miky Kasza, ktorý sa betónu venuje už viac ako dvadsať rokov.
Od neho sme sa dozvedeli, že betón nemusí byť iba sivý, ale môže mať celú škálu odtieňov od bielej až po antracitovú a dokonca sa dá farbiť, takže môže byť pokojne napríklad modrý. „Málokto vie, že betónový povrch sa dá vyleštiť. Môže byť matný alebo lesklý. Zároveň sú v ňom priznané pre betón charakteristické vzduchové bublinky či fľaky viacerých odtieňov sivej. Navyše je prírodný, stopercentne recyklovateľný a dá sa ľahko čistiť,“ vysvetľuje ďalej M. Kasza z Renit Beton.
Mikrocementová stierka v kúpeľni
Dá sa tento materiál využiť v kúpeľni, aby bola minimalistická a funkčná? Dá. Napríklad v podobe mikrocementovej stierky, ktorá je perfektná na podlahu, steny aj do sprchového kúta. Pôsobí štýlovo, moderne, ľahko sa udržiava, dobre vyzerať bude aj po rokoch a výhoda tohto materiálu je aj v tom, že sa v ňom nedržia a nerozmnožujú huby a plesne – naozaj neželaní, no občas sa vyskytujúci nájomníci kúpeľní.
„Z betónu sa dá vyrobiť úplne všetko – vaňa, umývadlo, skrinky, poličky. Ide o výrobný proces, ktorý sa začína nákresom, pokračuje výpočtami, výrobou foriem, prípravou zmesi, odliatím, vibrovaním, sušením, vyklopením z foriem, brúsením a končí sa ošetrením vhodným náterom. Na dosiahnutie kvality sa všetko robí ručne a som si istý, že výsledok každému vyrazí dych,“ dopĺňa M. Kasza.
Ďalšou výhodou mikrocementu je, že pri rekonštrukcii staršej kúpeľne nemusíte nič búrať a prerábať vo veľkom. Mikrocementovú stierku môžete dať aj priamo na kachličky. Treba podotknúť, že vďaka tomu, že sa betón môže aj leštiť a môže mať rôzne farby, pri jeho využití v kúpeľni vznikne naozaj estetický, príjemne čistý priestor s dlhou životnosťou. Dobre sa kombinuje s drevom, sklom či kovom. Fantázii sa medze nekladú. Namiesto bodky stačí vo finálnom zariaďovaní doplniť farebné kúpeľňové textílie ako koberček, uteráky, osušky a máte kúpeľňu, ktorá vyzerá ako dielo šikovného bytového architekta.
Dôležité drobnosti
Netreba však hneď všetko meniť a prerábať, existuje aj iná cesta, ako využiť betón v kúpeľni, zvlášť, ak sa vám páči minimalizmus. Vyrábajú sa z neho aj kúpeľňové doplnky ako nádobka na mydlo či stojan na zubné kefky. Odložte z umývadla a jeho okolia všetky veci a namiesto nich si naň položte dva takéto kúsky. Rozdiel uvidíte okamžite a príjemne vás prekvapí.
Že chcete ešte trošku viac, no stále v rámci pravidla, podľa ktorého je menej viac? Nech sa páči! V minimalistiskej kúpeľni bude dobre pôsobiť aj nežný betónový kvetináč alebo váza, stojan na sviečku, držiak na uteráky, miska na sponky a gumičky, nádoba na kozmetiku či smetný kôš.
Text:PR