Záhrada osvetlená po celý rok

Záhrada. Môže byť úžitková, aj okrasná. V noci však môžu byť osvetlené všetky. A to pomocou slnka.

Osvetlením môže získať každá záhrada v noci vlastnú atmosféru. Či už sa jedná o osvetlenie chodníkov, záhonov, alebo budú osvetlené stromy, alebo ploty, nočné svetlá vytvoria jedinečný pohľad do záhrady. Zvýraznenie určitej časti, alebo vytvorenie romantického kútiku, to všetko sa dá docieliť solárnym osvetlením.

Záhrada osvetlená po celý rok - 1
Solárna LED reťaz Cole&Bright (Foto: ecoprodukt.sk)

Bezpečná energia

Osvetliť záhradu je možné aj bežnými svietidlami. Je tu však niekoľko vecí, ktoré pri bežných svietidlách musíme riešiť. Rozvody elektrickej siete, komplikovanejšie premiestňovanie už osadených svietidiel, účty za svietenie. Toto všetko pri solárnych svietidlách odpadá. Keďže solárne svietidlá majú vlastné fotovoltaické panely, získavajú elektrickú energiu zo slnečného žiarenia. Takto odpadajú náklady na svietenie, keďže solárne svietidlá nespotrebujú vôbec žiadnu elektrinu z verejných elektrických sietí. Z rovnakého dôvodu nie je potrebné riešiť žiadne elektrické rozvody ku každému svietidlu. Solárne svetlo sa umiestni na vybrané slnečné miesto. Ak sa rozhodneme ho premiestniť, môžeme to urobiť. Nemusíme sa zamýšľať, ako prekopať záhradu a priviesť zásuvku. A veľkou výhodou je bezpečnosť solárnych svietidiel. Keďže využívajú len nízke napätie, aj v prípade náhodného poškodenia sú bezpečné.

Osvetlené chodníky

Solárne záhradné osvetlenie zahŕňa veľmi rôznorodé druhy svietidiel. Môžu to byť napríklad stĺpikové solárne záhradné lampy. K dispozícii sú v rôznych veľkostiach, tvaroch a dizajnoch. Vytvoria jemné, tlmené osvetlenie pod nohami, alebo dokážu osvetliť pekne celé chodníky. Každé svietidlo má vlastný solárny panel, vďaka ktorému získava cez deň elektrickú energiu. Touto sa nabíjajú batérie, a umožňuje sa tak svietenie na dlhé hodiny. Solárne záhradné osvetlenie môže byť kombinované aj s pohybovým senzorom, takže sa svetlo rozsvieti vtedy, keď niekto vstúpi do záhrady.

Záhrada osvetlená po celý rok - 2
Solárne senzorové osvetlenie Cole&Bright (Foto: ecoprodukt.sk)

Toto je riešenie, ktoré šetrí batérie, a svietidlá dokážu svietiť aj v prípade, že slnko nesvieti viac dní, napríklad v zime. Ak svietidlá nemajú pohybový senzor, zapínajú sa automaticky po zotmení, a pri brieždení sa automaticky vypínajú.

Dizajn svieti

V záhrade sa nemusia používať len stĺpikové solárne lampy. V ponuke sa nachádzajú rôzne solárne dizajnové svietidlá. Môžu to byť nástenné solárne lampy, rôzne solárne svetelné reťaze, ktoré nemusia svietiť len počas vianočných sviatkov. Na stromy, alebo na šnúry, sú určené rôzne závesné solárne svietidlá, v rozmanitých dizajnoch. Solárne svetelné reťaze môžu byť jedno- alebo viacfarebné, ozdobiť sa môžu dizajnovými doplnkami, takže budú svietiť motýle, kvietky alebo iné tvary. V záhrade môžeme nájsť aj menej tradičné svietidlá, rôzne farebné svietiace gule.

Záhrada osvetlená po celý rok - 3
Solárna plávajúca guľa Esotec (Foto: ecoprodukt.sk)

A solárne svietidlá dokážu aj plávať po hladine jazierka. Vďaka zabudovanému solárnemu panelu nie je potrebné tieto svietidlá vyberať na breh, cez deň sa dobíjajú zo slnka, a v noci osvetľujú vodnú hladinu.

Solárne záhradné svietidlá sú odolné voči poveternostným vplyvom, a sú určené na celoročné používanie. Dnes už môžeme aj vianočný stromček ozdobiť pomocou solárnych svetelných reťazí. A použiť ich môžeme na inom mieste po celý rok, nemusia byť ukryté v krabiciach. Veď slnko nám svieti po celý rok, tak môžeme využiť jeho energiu aj na osvetlenie záhrady.