Podľa čoho si vybrať krbovú vložku

K rodinnému domu jednoducho teplo krbu či pece patrí. Poradíme vám, čo všetko treba zvážiť pri kúpe krbovej vložky, aby ste sa neskôr nemuseli chytať za hlavu. Krb totiž nestaviate len na dve vykurovacie obdobia…

Podľa čoho si vybrať krbovú vložku
Podľa čoho si vybrať krbovú vložku (Foto: PR)

S krbovou vložkou vykúrite vzduch aj vodu

Nič nie je horšie ako panika a nerozhodnosť, ktorá sa dotkne každého, kto stavia alebo rekonštruuje dom. Ktorá krbová vložka bude najvhodnejšia? Ako zladiť estetiku celého priestoru s jej dizajnom? Najskôr si treba odpovedať na pár základných otázok. Medzi nimi napr. informácie o veľkosti plochy, ktorú chcete krbom vykúriť, ale aj plochy, ktorú viete krbovej vložke obetovať. Plánuje vykurovať iba jednu miestnosť, alebo má byť príjemne teplo aj v tých vedľajších? A čo prieduchy? Zmierili by ste sa s teplom, ktoré by k vám do izby prichádzalo zarovno s hlukom a prachom z inej miestnosti? Možno vám bude oveľa viac vyhovovať, ak vďaka jednej krbovej vložke vykúrite celú domácnosť a ešte sa aj postaráte o vždy teplú vodu. Ďalej za premyslenie stojí aj to, či má krbová vložka vziať za teplotu v domácnosti plnú zodpovednosť alebo pôjde o doplnkovú formu vykurovania.

Príjemným bonusom krbových vložiek je, ak využívajú externý prívod vzduchu na spaľovanie, čo oceníte najmä v prípade nízkoenergetických stavieb. Vzduch v miestnosti nebude pôsobiť vydýchane ani v prípade, že dlhšie neotvoríte okno. Komu sa nechce pri údržbe krbu stráviť večnosť, poobzerá sa po krbových vložkách s bezroštovým horením. Každý má iné preferencie, no zhodneme sa na tom, že neustále prikladanie do ohňa alebo čistenie skla vie byť poriadna otrava. Preto sú moderné krbové vložky opatrené technológiou samočistenia a drevo spaľujú tak, aby opätovné prikladanie bolo komfortné, pretože si dlhšie udržia žeravú pahrebu.
Najžiadanejším typom krbov sú v súčasnosti akumulačné a teplovzdušné krby. Dvojitým presklením na krboch sa zamedzuje prekúreniu miestností a zlepší sa aj samotné horenie v ohnisku vložky.

Krbové vložky s horevýsuvom dvierok alebo bočným otváraním?

Na trhu je množstvo krbových vložiek. Okrem krbových vložiek pre teplovodné krby sa môžete rozhodnúť aj pre netradičné oblúkové krbové vložky, vložky s čelným presklením, rohové, obojstranné či dokonca trojstranné krbové vložky. Všetko závisí od toho, koľko miestností chcete vykurovať súčasne a odkiaľ sa plánujete na oheň pozerať pri vychutnávaní šálky čaju či dobrého vína. Ak chcete vykurovať iba príležitostne, napr. na chate, určite sú vhodnejšie krbové vložky zhotovené s oceľovým korpusom a šamotovou výstelkou ohniska. Liatinová vložka by vám mohla pri náhlom vykúrení dokonca aj popraskať.

Krbové vložky s výsuvnými dvierkami sú síce drahšie, no aspoň neuberajú z priestoru pri manipulácii s krbom, čo oceníte najmä v prípade menších miestností alebo v prípade väčších rozmeroch dvierok, ktorých otváranie by inak bolo veľmi ťažkopádne. Kvôli čisteniu sa všetky horevýsuvné dvierka dodatočne otvárajú do strany alebo sa vyklápajú. Výhodou je, že pri otváraní horevýsuvu sa minimalizuje šanca vypadnutia popola na zem alebo vydymenia priestoru. Ak sa rozhodnete pre krbovú vložku s bočným otváraním, pri prikladaní môže teda dochádzať k úniku dymu ponad dvierka, čo vám ale v prípade, že túto charakteristickú vôňu milujete, nebude vôbec prekážať. Horšie je, ak je vydymovanie veľmi silné, hlavne pri vložkách s plytkým ohniskom a nedostatočným komínovým ťahom. Potom horevýsuvný mechanizmus dvierok určite oceníte nielen kvôli jednoduchosti manipulácie, ale aj funkčnosti.

Text:PR

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!