Neduhy zvýšenej vlhkosti v domoch

Optimálna vlhkosť a teplota v domoch je dôležitá pre ľudské zdravie. Vysoká vlhkosť je ideálna pre vznik plesní, ktoré zdraviu a pohode rozhodne neprospievajú. Odvlhčovače vám s týmto problémom môžu výrazne pomôcť.

Neduhy zvýšenej vlhkosti v domoch
Neduhy zvýšenej vlhkosti v domoch (Foto: unsplash.com)

Optimálna vlhkosť a teplota

Ideálna vlhkosť v dome je 45-55 % pri teplote 18-22° C. Za týchto podmienok sa budete doma cítiť príjemne a čo je najdôležitejšie nepríde ku vzniku plesní a šírení vírusov. Kým vysoká vlhkosť podporuje vznik plesní a množenie mikroorganizmov, suchý vzduch je príčinou suchých slizníc a opuchov. Ani jeden extrém teda nie je prospešní. Suchého vzduchu sa môžete zbaviť zvlhčovačom vzduchu a prílišnú vlhkosť zasa vstrebú odvlhčovače.

Ako sa zbaviť vlhkosti

Okrem optimálnej teploty je potrebné aj pravidelné vetranie. Niekoľkokrát denne otvorte okno dobre vyvetrajte. Pokiaľ máte problém s orosením okien nie ste jediný. Okolie okien je problematické miesto, pretože tade uniká teplo hlavne v zime. Kondenzovanú vodu je potrebné utierať. Odsávanie vlhkého vzduchu je dôležité hlavne v kúpeľni a kuchyni. V kuchyni používajte digestor, v kúpeľni odsávanie alebo aspoň vetrajte. Ak vám dlhodobo trápi vysoká vlhkosť v byte je vhodné použiť odlhčovače.

Prečo je vysoká vlhkosť nebezpečná

Ako už bolo spomenuté, zvýšená vlhkosť môže za vznik plesní a šírenie baktérií. Pokiaľ ste dlhodobo v takomto prostredí, môžu sa objavovať ochorenia dýchacích ciest, zápaly slizníc, alergie, bolesti hlavy či kožné problémy. Obzvlášť citlivé sú deti. Okrem zdravia ohrozuje vlhkosť aj vaše bývanie. Môže prísť k odlepovaniu tapiet, opadaniu omietky, a poškodiť sa môžu aj drevené konštrukcie. Vlhkosť môže ovplyvniť aj nábytok, ktorého životnosť sa je vplyvom môže skrátiť. Samozrejme najlepšia je prevencia a na kvalitnú izoláciu treba myslieť už pri stavbe.

Zdroj informácii: http://www.odvlhcovace-vysusace.sk/ , https://www.siea.sk/

Text:PR