Kupujete byt v novostavbe? Na toto treba myslieť

Možno práve vám sa zmenili životné okolnosti a stojíte pred otázkou riešenia bývania a zvažujete svoje možnosti, rady priateľov a blízkej rodiny. Taktiež prihliadate na svoje sny a praktické riešenia, a určite sa vám do uší dostane informácia o možnosti kúpy novostavby v Bratislave.

Kupujete byt v novostavbe? Na toto treba myslieť
Kupujete byt v novostavbe? Na toto treba myslieť (Foto: finep.sk)

Hľadajte priamo u developerov

Ak ste hľadali predaj bytov v Bratislave, máte na výber s množstva predajcov, no odporúčame začať priamo na stránkach developerov. Je tu hneď niekoľko výhod oproti návšteve realitnej kancelárie. Developer vám k svojej stavbe vie ponúknuť najviac informácii, často aj preĺženú záruku, dokončenie podľa vašich prestáv a samozrejme najlepšiu cenu. Ak vynecháte realitku, developer ani vy jej nemusia platiť províziu za jej služby a tak vám môžu ponúknuť lepšiu cenu. Začať môžete na Finep.sk a pri ich ponuke bytov v Bratislave.

Na toto treba myslieť

Svoje výhody má starší byt, aj bývanie v novostavbe, my sa však pozrieme na druhú možnosť. V prvom rade sa poinformujte o tom, kto staval novostavbu, pozisťujeme všetky dostupné informácie o použitých materiáloch, technológiách a porovnáme si ich s tými informáciami, ktoré sme sa dozvedeli zo stavebných firiem. Ak to je pre nás španielska dedina, oslovte odborníkov v obore, no ich výber nenchávajte na developera. Určite potrebujeme vedieť energetickú náročnosť bývania v konkrétnej vybranej lokalite. Pri obhliadke bytu si všetky dostupné informácie o stavbe overíme priamo na mieste. Ak bola stavba postavená rýchlo, treba dať obzvlášť pozor na stav nehnuteľnosti, či na možné praskliny v miestnostiach, opadanú omietku a to sa môže stať preto, že stavba nestihla dobre vyschnúť a vyvetrať.

Kupujete byt v novostavbe? Na toto treba myslieť
Kupujete byt v novostavbe? Na toto treba myslieť (Foto: finep.sk)

Ideálne by bolo, keby už v novostavbe bývala nejaká rodinka a vedeli by ste sa aj s nimi porozprávať o bývaní v novostavbe a informácie napríklad aj o prepúšťaní hlučnosti si priamo u nich overiť. Pred samotnou kúpou nezabúdajte ani na finančné hľadisko. Preberte si možnosti financovania, možného úveru, zhodnoťte svoje finančné možnosti… skrátka všetko o peniazoch a financovaní vášho budúceho bývania.

Text: PR