Aj o taký kuchynský drez sa treba starať – prečo a ako?

Či už sa snažíte upratovať v kuchyni každý deň alebo si to nechávate na jeden deň v týždni, určite by ste nemali zabúdať na drez. Každý je iný, respektíve z iného materiálu, a preto vyžaduje každý iný typ starostlivosti. Nebojte sa – vo všeobecnosti zaberie čistenie drezu málinko času.

Aj o taký kuchynský drez sa treba starať – prečo a ako?
(zdroj: unsplash.com)

Zadovážte si dávkovač

Mnohé drezy nie sú na čistenie náročné. Častokrát stačí iba čistá voda a špongia, ktorou očistíte vzniknuté fľaky a nečistoty. Platí to najmä pre kameninové drezy, ktoré sú takouto nenáročnou údržbou povestné. Prinášame vám však pár tipov aj pre iné typy drezov. Ak máte napríklad saponát alebo iný čistiaci prostriedok položený na odkladacej ploche drezu, určite viete, že pod ním vznikajú škvrny. Rovnako tak môže dôjsť aj k nechcenému vyprsknutiu saponátu na iné časti drezu, ktoré potom musíte čistiť. Riešenie je jednoduché – kúpte si dávkovač na saponát. Môžete ho pokojne zladiť s drezom, aby bol aj dizajn jednotný a vizuálne príťažlivý.

Jednoducho prikryte sitko

Pri nerezovom dreze ostávajú škvrny takmer po všetkom. Aby ste nemali v umývadle čierne škvrny od čajových vrecúšok či kávy, zožeňte si špeciálny prášok proti fľakom, nechajte ho chvíľu pôsobiť a potom opláchnite. Ďalšou „vychytávkou“ je kryt na sitko. Ak mávate sitko často plné, kryt ho nielen zakryje, ale pomôže zachytiť aj veľké časti v dreze, vďaka čomu ich odstránite rýchlejšie, než zo sitka. Sitko tak nebudete musieť čistiť tak často a navyše ani nebude krytom ovplyvnená jeho funkčnosť.

Pozor na mechanické poškodenie

Dôležité je aj to, čo na čistenie drezov nepoužívať. Neodporúčajú sa bielidlá alebo kyseliny a vyhnite sa aj drôtenkám a abrazívnym čistiacim prostriedkom. Žiadny materiál drezu nie je odolný proti mechanickému poškodeniu – aj na to by ste mali myslieť predtým, než v ňom budete umývať príliš veľké kusy riadov alebo ich tam nešetrne ukladať. Dlhšie v dreze nenechávajte ani ovocie, kyslé šťavy a spomínané čajové vrecúška, škvrny totiž môžu byť po určitej dobe trvalé. Do starších drezov alebo drezov s nižšou kvalitou je dobré obstarať si aj gumovú podložku a dno sa tak nedostane do nebezpečného kontaktu s príbormi a riadom.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!